Leke Tedavisi – Karbon Peeling

Cildinizdeki lekelerden kurtulmak istiyorsunuz ancak soyma işleminden korkuyor musunuz? O zaman hastayı herhangi bir soyma işlemine maruz bırakmadan yüksek lazer atışlarıyla yapılan Karbon Peeling yöntemiyle tanışmanızın zamanı geldi demektir. Kısa vadede pürüzleri ortadan kaldırarak ışıltılı bir cilde kavuşmanızı sağlayacak yöntem hakkında bilinmesi gerekenleri Myeste Estetik ve Güzellik Kliniği’nden Dr. Özgün Evren Ersoy’dan öğrendik.

karbon-peeling-leke-tedavisi

Karbon Peeling nedir?

Karbon Peeling, Q-switched Nd-YAG lazer kullanılarak yapılan bir uygulamadır. Her ne kadar “peeling” sözcüğü akla soyma işlemini getirse de, bu işlemde kesinlikle soyma yoktur. Karbon Peeling ile ciltteki lekelerin giderilmesi, büyümüş gözeneklerin sıkılaştırılması, yağlanma düzensizliği ve cilt sarkmaları gideriliyor. Ağrısız ve iğnesiz oluşu ile de pek çok kadının tercih ettiği bir yöntem haline gelmiştir.

Karbon Peeling Nasıl Uygulanır?

İlk aşamada cilt bir karbon kremle kaplanıyor. Bu krem gereken enerjinin ciltte en yüksek düzeyde oluşmasını sağlıyor. Özel hazırlanmış olan krem, lazer atışları verildiği zaman, ısının aniden yükselerek yüzeydeki deri tabakasının karbonla birlikte buharlaşmasını ve kalkmasını sağlıyor. Aynı zamanda lazerin, hücre yenilenmesini sağlayan foto aktivasyon etkisini gerçekleştiriyor. Bu etki, hücrelerde kolajen üretimini tetikliyor ve elastikiyet kazandırıyor. 15 dakika süren uygulama, günlük yaşantıyı etkileyecek hiçbir iz barındırmıyor.

Beklenen sonuçlar nelerdir?

Kısa vadede, tedavinin hemen sonrasında cildin pürüzsüzlüğü ve parlaklığı sağlanıyor. Lekeler açılıyor, açılmış gözeneklerde hemen sıkılaşma gözleniyor. Daha uzun vadede ise lekelerin açılmaya devam etmesi, cildin sıkılaşmasının artması, kolajen üretimindeki artışa bağlı olarak ciltte elastikiyet, toparlanma gibi etkiler görülüyor.

Karbon Peeling için nelere dikkat edilmelidir?

Karbon Peeling, her mevsimde ve koyu ciltlerde uygulanabilen, güvenli, hızlı, çabuk sonuç veren bir yöntemdir. İşlem sonucunda yanık, kızarıklık ve kabuklanma oluşmuyor. Birçok peeling yönteminden farklı olarak, Karbon Peeling yazın rahatlıkla uygulanabilmektedir. Yine de, eğer yaz mevsiminde karbon peeling yaptıracaksanız, tedbir olarak o gün güneşlenmemeniz gerekmektedir.Ayrıca yüksek faktörlü güneş koruyucular ile önlem alınmalıdır.

İstenilen seansa kaç sonuşta ulaşabiliriz?

Karbon Peelingin ilk seansta sonuç vermesi ile birlikte, kalıcı ve uzun süreli etki için ortalama 1 – 2 hafta aralıklarla, en fazla 10 seans şeklinde yapılan kürlerin, ciltteki yağ dengesini sağlayacağı ve özellikle akne tedavisinde başarılı olur. Hormonal etkilere bağlı lekelenme olan “melasma”da ise biraz daha uzun süreli olmak üzere, ortalama 10 seanslık uygulama kürü ile iyi sonuçlar alınır. Bu kürden sonra, ortalama 1-1,5 yıl bir kez daha uygulamaya ihtiyaç duyulmuyor.

Karbon Peeling’in yan etkileri nelerdir?

İlk uygulamada cildin hafifçe pembeleşmesi dışında, hiçbir yan etkisi bulunmuyor.

Diğer cilt tedavileriyle etkileşimi var mıdır?

Karbon Peeling işlemi diğer tüm cilt iyileştirme tedavilerinin arkasından uygulanabiliyor. Bir nevi cilde “cila” çekmek olarak görülebiliyor. Özellikle akne tedavisi sonrası veya rejuvinasyon işlemlerinden sonra yapıldığında, çok memnun edici sonuçlar vermektedir.